Szukaj
  • sucharscyczytaja

Winston Graham „Cordelia”

Winston Graham „Cordelia”

Wydawnictwo: Czarna Owca


Winston Graham zasługuje na ponowne odkrycie przez kolejne pokolenie czytelników. Jego seria Poldark jest zwykle jedyną pracą, o której ludzie wiedzą.Akcja jego powieści rozgrywa się często w Kornwalii, ale akcja Cordelii toczy się dalej na północ w Manchesterze w epoce wiktoriańskiej. Historia jest połączeniem historycznej fikcji i gotyckiej tajemnicy. Cordelia jest drugą żoną Brooka Fergusona i wkrótce po ślubie zaczyna podejrzewać, że coś było nie tak między Brookiem a jego pierwszą żoną. Co gorsza, z jej teściem, dominującym patriarchą rodziny Fergusonów, sprawy nie układają się gładko. Jego syn Brook, a także brat i siostra mieszkający z rodziną w Grove Hall są pod jego kciukiem. Pan Ferguson może być przyzwyczajony do kierowania serialem, ale Cordelia jest zdeterminowana, by oprzeć się jego kontroli i ułożyć własne życie. Kiedy poznaje niebezpiecznie przystojnego Stephena Crossleya, wiemy, że w rodzinie Ferguson wybuchną fajerwerki. Buntując się przeciwko obowiązkom, Cordelia inspiruje innych członków rodziny do ataku. Rodzina zostaje zepchnięta na skraj rozpadu, gdy pan Ferguson desperacko próbuje przejąć kontrolę nad swoją rodziną i Cordelią.


W tej powieści, podobnie jak w innych dziełach Grahama, postacie są tak dobrze napisane, że prawie zapomniałam, że to fikcyjne dzieła. Tak wiarygodne w swoich myślach, działaniach i sprzecznościach, ich człowieczeństwo napędza historię i czyni fascynującą lekturę.


Dramatyczna opowieść o kobiecie, która próbuje znaleźć swoje miejsce, nie wiedząc nawet, do czego jest zdolna.


„Winston Graham, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego, jest najbardziej znany jako autor bestsellerowego cyklu powieści historycznych o rodzinie Poldarków.

"Cordelia" to powieść, w której po raz kolejny ujawnia on talent do snucia intrygujących, oddających ducha epoki fabuł.

Manchester, 1867 rok. Brook Ferguson, owdowiały w tajemniczych okolicznościach i zmuszony do ponownego małżeństwa przez apodyktycznego ojca Fredericka, żeni się z piękną Cordelią, dziewczyną o silnym charakterze. Kiedy Cordelia wprowadza się do domu Fergusonów, rozpoczyna się cicha wojna o dominację między nią a teściem. W dusznej atmosferze okazałej wiktoriańskiej rezydencji, w której mieszka również dwoje ekscentrycznych członków rodziny Fergusonów, dochodzi do coraz częstszych konfliktów o błahostki, a każda drobna oznaka buntu jest traktowana jak wielka zdrada. W końcu napięcie sprawia, że Kordelia zaczyna czuć potrzebę czegoś nowego.

W tym momencie w jej życiu pojawia się Stephen Crossley, dowcipny, sympatycznie uśmiechnięty właściciel teatru. KCordelia musi podjąć najtrudniejszą decyzję – lojalność czy miłość?

"Cordelia" to romans gotycki, kipiący od namiętności, pełen mrocznego humoru i melancholii – współczesna klasyka tego gatunku.”

1 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie