Szukaj
  • sucharscyczytaja

Pier Vincenzo Piazza „Homo Biologicus. Jak biologia wyjaśnia ludzką naturę”

Pier Vincenzo Piazza „Homo Biologicus. Jak biologia wyjaśnia ludzką naturę”

Wydawnictwo: MuzaGdybym miała opisać tę książkę jednym zdaniem, powiedziałabym: gdyby książka miała 100 stron, byłaby to bardzo dobra książka. Niestety autor powtarza to zbyt często i zbytnio stara się spopularyzować książkę. Wiele dobrych myśli miesza się z prymitywnymi osobistymi historiami autora.


Główną ideą książki jest udowodnienie, że wiara w niematerialnego ducha ludzkiego jest naukowo błędna, zwłaszcza biorąc pod uwagę osiągnięcia XXI wieku. w naukach biologicznych. Książka skupia się na funkcjonowaniu naszych mózgów, naszych genów i naszej zależności od wody, powietrza i pożywienia. Jest to w zasadzie książka o tym, co dała nam ewolucja, a czego nie.


To, co odróżnia tę książkę od innych książek, to fakt, że omawia ona problem otyłości i narkomanii z wystarczającą szczegółowością. Autor argumentuje, że osoby uzależnione od narkotyków nie muszą być więzione, ale traktowane jako osoby chore psychicznie. Tą książką autor stara się zmienić zakorzenione w społeczeństwie mity o ludziach otyłych i narkomanach, ale te mity raczej nie znikną szybko.

Książka jest z pewnością godna uwagi, ale autor za bardzo rozszerzył niektóre miejsca, a niektóre też skrócił.


Książka, która naprawdę zadziwiła mnie niezwykłą klarownością i pragnieniem biologicznej rewolucji, silnie nasyconym stronami. Dogłębnie analizuje te aspekty, które zawsze były uważane za pogranicze nauki, eliminuje te absurdalne przekonania, odrzucając je z logiczną siłą jeden po drugim. Obserwuj świat i społeczeństwo we wszystkich jego aspektach, przechodząc od religii do fizyki, od norm do normalności, zawsze oczami współczesnej biologii, która jest panem świata.


Ogólnie rzecz biorąc, książka jest warta czasu, ale jest przeładowana niepotrzebnymi szczegółami i wnioskami, aby książka była jak najbardziej popularna.


„Czy możemy liczyć, że naszą zmienną naturę, niekiedy przelotne albo błahe aspiracje, zachowania, czy wreszcie uduchowienie uda nam się wyjaśnić poprzez poznanie mechanizmów biologicznych?

Neurobiolog Pier Vincenzo Piazza uważa, że współczesna biologia może wyjaśniać nie tylko, jak przebiegają procesy w ciele człowieka, ale także dlaczego coś się dzieje w naszym wewnętrznym świecie.

Dlaczego szukamy wolności, ale kochamy też porządek?

Co sprawia, że uważamy się za gatunek nadrzędny na kuli ziemskiej, i czy naprawdę jesteśmy lepsi od innych zwierząt?

Dlaczego zamiast iść naprzód, chodzimy w kółko i ciągle oscylujemy między przeciwnymi wizjami rzeczywistości: demokracją lub totalitaryzmem, duchowością lub materializmem, nadmiarem lub niedostatkiem?”


0 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie