Szukaj
  • sucharscyczytaja

Meg Waite Clayton „Ostatni pociąg”

Meg Waite Clayton „Ostatni pociąg”

Wydawnictwo: Wydawnictwo KobiecePięknie napisana powieść historyczna, fascynująca, o wiedeńskim Kindertransport i jego wysiłkach przemycenia żydowskich dzieci z terenów okupowanych przez nazistów do innych krajów w latach poprzedzających I wojnę światową.


Przeczytałam wiele książek o II wojnie światowej i zawsze mnie zadziwia, gdy mogę dowiedzieć się czegoś o kimś, kto był wtedy bohaterem, ale z czasem został zapomniany.


Truus Wijsmuller, członek holenderskiego ruchu oporu, była prawdziwym bohaterem.


Dzięki swojej determinacji i odwadze udało jej się przenieść do Anglii ponad dziesięć tysięcy dzieci z okupowanych przez Niemców terenów Europy.


Zmarła w 1978 roku w wieku 82 lat.Tytułowe rozdziały, wiele z nich bardzo krótkich, pomogły uczynić to stosunkowo szybką lekturą.


Składa się z 4 części, z których druga jest zdecydowanie najdłuższa:

Część I Czas przed grudniem 1936 r.,

Część II Czas między marcem 1938 r.,

Część III Czas po styczniu 1939 r. - daty to dopiero początek odcinków, a następnie

Część IV, a potem… (tylko 2 strony, literatura faktu).


Książka zaczyna się w 1936 roku.


Niemcy wzmocniły się, a Truus zaczęła ratować niewielką liczbę żydowskich dzieci.


Dwaj główni bohaterowie to młodzi nastolatkowie, którzy mieszkają w Wiedniu i żyją w beztroski sposób młodych.


Piętnastoletni Stephan Neuman, syn zamożnej i wpływowej rodziny żydowskiej oraz początkujący dramaturg, mieszka z rodzicami i młodszym bratem w ogromnym domu.


Najlepszą przyjaciółką i towarzyszką Stephana jest genialna Žofie-Helene, chrześcijanka, której matka redaguje postępową, antynazistowską gazetę.


W marcu 1938 roku ich życie zmieniło się drastycznie, gdy Niemcy najechali Austrię.


Truus zdaje sobie sprawę, że ze względów bezpieczeństwa musi wywieźć z Austrii dużą liczbę dzieci i organizuje spotkanie z Adolfem Eichmannem.


Mówi jej, że do pociągu jadącego do Anglii może wsiąść 600 dzieci - nie 599 i nie 601, ale muszą podróżować w szabat, co jeszcze bardziej utrudnia zorganizowanie akcji ratunkowej.


Czy Truus będzie w stanie uratować Stephana i Zofie i zapewnić im bezpieczeństwo, czy też będą zmuszeni pozostać w Austrii i stawić czoła nieznanej i niebezpiecznej przyszłości?Ta powieść jest pięknie napisana i dobrze zbadana.


Kochałam wszystkich trzech głównych bohaterów - wszyscy byli odważni i bardzo troszczyli się o swoje rodziny i innych ludzi.


Truus była prawdziwym bohaterem, ale pozostałymi bohaterami byli rodzice, którzy odesłali swoje dzieci, wiedząc, że prawdopodobnie już nigdy ich nie zobaczą, aby mogli być bezpieczni.


Ta książka wywołała mój płacz, ponieważ postacie były tak realne i głęboko przejmowałam się ich przyszłością.Historia i postacie poruszyły moje serce.


Jest niesamowite napięcie.


Nie spałam do środka nocy, żeby to skończyć.


Pod pewnymi względami było to przewidywalne, ale w inny sposób nie było to możliwe.


Moje emocje zmieniały się w miarę czytania.


To doskonała powieść.„Tysiące dzieci, którym wojna odebrała dom.


Niezwykła kobieta, która zmierzyła się z Adolfem Eichmannem, aby je ratować.


Austria, 1936 rok. Dla piętnastoletniego Stephana, chłopaka z zamożnej i wpływowej żydowskiej rodziny, naziści są zaledwie hałaśliwymi, pozbawionymi wpływów nudziarzami.


Jego najbliższą przyjaciółką jest błyskotliwa Žofie-Helene, której matka prowadzi postępową antynazistowską gazetę.


Gdy naziści przejmują kontrolę, ich beztroskie życie zamienia się w koszmar.


Jest dla nich jednak iskierka nadziei. Holenderka Truus Wijsmuller, bojowniczka ruchu oporu, ryzykuje życiem, pragnąc ocalić jak najwięcej ludzkich istnień i organizuje transport uchodźców do Wielkiej Brytanii.


Musi zmierzyć się z Adolfem Eichmannem, nazistowskim biurokratą.


Dzięki zdeterminowanej Truus zarówno Stephan oraz Zofie-Helene, jak i tysiące innych dzieci mają szansę na dotarcie za granicę, gdzie czeka ich równie niepewna przyszłość.”


0 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie