Szukaj
  • sucharscyczytaja

Jürgen Osterhammel „Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata”

ʕ•ᴥ•ʔ

Jürgen Osterhammel „Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata”

Wydawnictwo: Wydawnictwo PoznańskieNiezwykle erudycyjne i nieeuropocentryczne badanie XIX wieku jako czasu, w którym z różnych powodów świat się zmienił.


Autor poświęca wiele czasu na próbę zrozumienia korzyści, które otworzyły możliwości zachodniego imperializmu, ale z wyjątkiem Japonii nie stworzyły podobnych możliwości gdzie indziej.


Analizuje również auto mitologizację, która była częścią XIX wieku Europy, w tym jej pozytywny wpływ na światową wolność i jej późniejszą porażkę z powodu mieszanki uprzedzeń i interesowności.


Ważną rzeczą w tej książce jest jednak to, że autorowi udało się zbadać znaczące globalne zmiany, które doprowadziły do ​​powstania dziewiętnastowiecznego świata.

Transformacja świata: globalna historia XIX wieku w „długim dziewiętnastym wieku”, która rozpoczęła się pod koniec XVIII wieku i zakończyła się pierwszą wojną światową, to absolutnie bajkowa książka o różnych aspektach świata.


W tym okresie autor bada konceptualne struktury historii, badając wszystko, od konceptualnej struktury czasu w różnych kulturach, przez różne niuanse rozwoju technologicznego i gospodarczego na różnych kontynentach, po rozprzestrzenianie się teatru operowego na świecie.


Poważnie, jest to epicka powieść historyczna non-fiction i bez uprzedzeń ani nadrzędnej fabuły, o której można by mówić, Osterhammel profesjonalnie zajmuje się każdym tematem.


W porównaniu z formułowaniem jakiejś hipotezy lub argumentacji, jego książka jest napisana profesjonalnie i skupia się na historiografii tamtego okresu.


Niektórych może to zniechęcać, ale wydało mi się to odświeżające.


Na podstawie dobrze zebranych danych historycznych i statystycznych przedstawia fakty takimi, jakimi są.


Jeśli lubicie tego rodzaju książki, to serdecznie je Wam polecam.

ʕ•ᴥ•ʔ

0 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie