Szukaj
  • sucharscyczytaja

Haruki Murakami „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”

Haruki Murakami „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”

Wydawnictwo: MuzaWłaśnie przeczytałam najnowsze dzieło Murakamiego Harukiego. Jest to zbiór 8 opowiadań zatytułowanych „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”. Przede wszystkim tytuł zaintrygował mnie po części dlatego, że jest chwytliwy jako tytuł książki, a jednocześnie przypominał mi powieści „ja”, od których zdawał się celowo trzymać dystans.


Każda opowieść rozgrywa się wokół głównego motywu, który tak bardzo cenił Murakami, takiego jak Beatlesi, Charlie Parker i Yakult Swallows. Bohaterowie są jak zwykle młodzi, w wieku 18-35 lat. W opowieściach można znaleźć jego powracające motywy. Przyciągające uwagę postacie to Małpa Shinagawa, która mówi po japońsku i zakochuje się w ludziach oraz „najbrzydsza kobieta”. Jego zdania są dobrze wykonane, a jego charakterystyczny głos i zwroty akcji sprawiają, że historie są przewrotne.


Po przeczytaniu jego najnowszej pracy zdałam sobie sprawę, że jest prawdziwym rzemieślnikiem. Tworzył swoje słowa i historie przez ostatnie 40 lat, co jest po prostu wspaniałe. Jest biegły w przedstawianiu uczuć, jakie mieli ludzie, gdy byli w „młodym i bardziej wrażliwym wieku”.


Jak sugeruje tytuł, każda historia jest opowieścią z perspektywy pierwszej osoby, chociaż można się spierać, że większość „ja” w tych opowieściach często nie jest samym Haruki. Nawet selekcja, w której Murakami wprost wydaje się pisać pamiętniki, zawiera szczegóły, które będą rozpoznawalną fikcją.#czytam

#czytambolubie

#kochamczytać

#bookstagrampl

#czytaniejestfajne

#czytanienieboli

#książkoholik

#polskibookstagram

#czytanietopasja

#czytanieuzależnia

#bookstagramyrazem

#czytanierozwija

#czytaniemoimtlenem

#czytaniemymnałogiem

#czytaniejestsuper

#czytaniejestsexi

#czytaniemojapasja

#czytanietoprzyjemnosc

#czytamksiążki

#czytamwszędzie

#ksiazkoholiczka

#ksiazkomania

#ksiazkomaniak

#lubieczytać

#książkoholiczka

#książkowelove

#czytamprzykawie

#czytambochcę

#czytambomogę

#czytambokocham

0 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie